ORACLE KAPATMA YÖNTEMLERİ


Oracle’ın kapatılması da açılışında olduğu gibi üç aşamada gerçekleşir.ilk önce veritabanı kapatılır,daha sonra inctance bağlantısı kesilir,son olarak da instance kapatılır.

Oracle kapanma komutları ;

 

1.SHUTDOWN NORMAL veya SHUTDOWN

Oracle ‘a bağlı tüm kullanıcıların bağlantılarını kesmesi beklenir, Kullanıcı sistemde olduğu sürece,
 veritabanı açık kalacaktır.Bu sırada yeni kullanıcıların bağlanmasına izin vermez.Normal bir kapatma yapıldığında,veritabanında yapılan bütün değişiklikler datafile’lara yazılır.Az kullanılan bir kapatma yöntemidir sebebi de kapatma işleminin ne kadar süreceğinin belli olmamasıdır.

 

2.SHUTDOWN IMMEDIATE

Tüm kullanıcıların baglantıları kesilir.Bu sırada yeni kullanıcı bağlantılarına izin vermez.COMMIT işlemi yapılmamış kayıtları geri alır. Shutdown normal’de olduğu gibi datafile’lara veriler yazılır.. Veritabanı güvenle,temiz ve hızlı olarak kapatıldığından sık kullanılan kapatma yöntemlerindendir.

3.SHUTDOWN TRANSACTIONAL

Kullanıcıların son işlerini COMMIT ya da ROLLBACK işlemleri ile tamamlaması beklenir, kullanıcılar COMMIT ettikten sonra da veritabanından atılırlar.Yeni kullanıcılara ve yeni girişlere izin vermez.Bu komut SHUTDOWN NORMAL ile SHUTDOWN IMMEDIATE arasında düşünebiliriz.Bu kapatma şeklide Oracle da sık kullanılan yöntemlerdendir.

4.SHUTDOWN ABORT

Tüm işleri sonlandırır.Kullanıcı bağlantılarını keser ve en hızlı şekilde veritabanını kapatır.Veritabanı bir sonra ki STARTUP ‘da olmak üzere ROLLBACK yapar.Bu kullanım Oracle tekrar açıldıgında kurtarma işlemi yapılmasını gerektirir.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: